Gminne Biuro Spisowe w Tymbarku informuje, iż jeśli mają Państwo pytania dotyczące spisu rolnego zachęcamy do kontaktu z infolinią pod numerem telefonu: 22 279 99 99 (od poniedziałku do niedzieli w godzinach od 8.00 do 20.00).
Ponadto informujemy, iż na czas realizacji Powszechnego Spisu Rolnego, czyli w okresie od 1 września do 30 listopada 2020 roku, Gminne Biuro Spisowe pełni dyżury w celach informacyjnych i interwencyjnych.
Szczegółowe informacje można również uzyskać pod nr telefonu 18 33 25 638, 18 33 25 639 wewnętrzny 26 w godzinach pracy urzędu gminy:
– poniedziałek, wtorek, środa, czwartek, piątek w godzinach od 7.30 do 15.30.
Po godzinach pracy urzędu w dni robocze do godziny 20.00 można kontaktować się pod numerami telefonów: 601 177 043, 728 348 405, 511 628 177.
Jednocześnie informujemy, że w Urzędzie Gminy w Tymbarku (pokój nr 8) zostało przygotowane stanowisko komputerowe – Gminny Punkt Spisowy przeznaczony dla rolników naszej gminy, celem dokonania samospisu w Powszechnym Spisie Rolnym 2020.
W trakcie wizyty w Urzędzie należy pamiętać o zachowaniu środków ostrożności:
– obowiązku stałego zakrywania ust oraz nosa zgodnie z zaleceniami Ministra Zdrowia,
– zachowaniu bezpiecznej odległości między osobami (min.1,5 m).
Więcej informacji o Powszechnym Spisie Rolnym 2020: https://spisrolny.gov.pl/
Stanisława Kaptur
Z-ca Gminnego Komisarza Spisowego
Gminne Biuro Spisowe w Tymbarku informuje, że rachmistrze spisowi działający na terenie Gminy Tymbark będą legitymować się identyfikatorem, w każdym momencie będzie można tożsamość rachmistrza sprawdzić dzwoniąc na infolinię spisową:
Działający na terenie gminy rachmistrze to:
Karolina Michałek – przeprowadzająca spis rolny na terenie wsi; Podłopień i Zawadka
Nr telefonu – 571 504 902, numer identyfikacyjny rachmistrza; 1207122/1/00090
Edyta Ryś – przeprowadzająca spis rolny na terenie wsi; Zamieście, Tymbark i Piekiełko
Nr telefonu – 571 505 807 numer identyfikacyjny rachmistrza; 1207122/1/00380
Logowanie do aplikacji formularzowej PSR 2020
Wejdź na stronę aplikacji: https://psr2020.spis.gov.pl/#/login?redirect=%2Fobligations
Następnie zaznacz czy prowadzisz gospodarstwo indywidualne (osoba fizyczna) czy firmę lub organizację (osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej).
Jeśli jesteś osobą fizyczną i prowadzisz gospodarstwo indywidualne będziesz mógł zalogować się na trzy sposoby:
Węzeł krajowy umożliwia dostęp do aplikacji samospisu PSR za pomocą środków identyfikacji elektronicznej wydanych przez inne podmioty w ramach systemów identyfikacji elektronicznej (w szczególności Profil Zaufany oraz systemy informatyczne niektórych banków). Po kliknięciu na przycisk Login.gov.pl użytkownik zostanie przekierowany na stronę serwisu, gdzie będzie mógł wybrać jedną z dostępnych metod logowania.
Jeśli jesteś osobą prawną lub jednostką organizacyjną niemającą osobowości prawnej będziesz mógł zalogować się poprzez wpisanie identyfikatora i hasła, których używasz do logowania w Portalu Sprawozdawczym GUS.
Informacje udzielane przez rolników w ramach Powszechnego Spisu Rolnego
Formularz spisowy jest podzielony na 11 działów. Wydaje się, że to dużo, jednak należy pamiętać, że nie wszystkie pytania, czy nawet całe działy będą dotyczyć Państwa gospodarstwa rolnego.
Chcemy podkreślić, że formularz spisowy nie zawiera pytań, na które odpowiedzi GUS uzyska ze źródeł administracyjnych.
Poniżej przedstawiamy zakres informacji, które będziemy zbierać w poszczególnych działach formularza. Zapoznanie się z nim ułatwi i skróci czas trwania samospisu czy wywiadu. Należy pamiętać, że spis zostanie przeprowadzony w miesiącach wrzesień – listopad br., a będziemy pytać o dane według stanu na dzień 1 czerwca br., lub za okres 12 miesięcy liczony od 2 czerwca 2019 r. do 1 czerwca 2020 r. włącznie. Zachęcamy do poświęcenia chwili czasu na przypomnienie sobie i przygotowanie niezbędnych informacji przed rozpoczęciem spisu.
DZIAŁ I – UŻYTKOWANIE GRUNTÓW
DZIAŁ II - POWIERZCHNIA ZASIEWÓW
Następnie poprosimy o wymienianie i podawanie powierzchni każdej innej uprawy rolnej i ogrodniczej prowadzonej w gospodarstwie, z podziałem według ich przeznaczenia, tj.: do spożycia, na paszę, zielonkę, ziarno lub rozsadę.
DZIAŁ III - ZWIERZĘTA GOSPODARSKIE
Do zwierząt gospodarskich nie zalicza się zwierząt (z wyjątkiem koni) utrzymywanych wyłącznie dla celów rekreacyjnych lub terapeutycznych.
Może się zdarzyć, że właściciel pszczół, nie użytkuje żadnych gruntów, a ule trzyma na gruntach (np. polana leśna, łąka) użytkowanych przez inne osoby fizyczne czy prawne. W tym przypadku, właściciel pni pszczelich również podlega spisowi.
Dane te będą dotyczyły okresu 12 miesięcy liczonego od 2 czerwca 2019 r. do 1 czerwca 2020 r. włącznie.
DZIAŁ IV – NAWOŻENIE
DZIAŁ V - OCHRONA ROŚLIN
DZIAŁ VI - BUDYNKI GOSPODARSKIE
DZIAŁ VII – CIĄGNIKI, MASZYNY I URZĄDZENIA ROLNICZE
DZIAŁ VIII – DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA
DZIAŁ IX – STRUKTURA DOCHODÓW GOSPODARSTWA DOMOWEGO Z UŻYTKOWNIKIEM GOSPODARSTWA INDYWIDUALNEGO.
DZIAŁ X - AKTYWNOŚĆ EKONOMICZNA
W gospodarstwach osób prawnych i jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej pracują osoby tam zatrudnione lub pracujące na innych zasadach (np. uczniowie, praktykanci, członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych, zakonnicy).
DZIAŁ XI - CHÓW I HODOWLA RYB
Jeżeli w gospodarstwie rolnym, w okresie 12 miesięcy liczonym od 2 czerwca 2019 r. do 1 czerwca 2020 r., prowadzony był chów/hodowla ryb, zapytamy o:
Powszechny Spis Rolny 2020 obejmie wszystkie gospodarstwa rolne zarówno osób fizycznych (tj. gospodarstwa indywidualne) jak i osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej.
Spisywane będą gospodarstwa, które 1 czerwca br. prowadziły działalność rolniczą.
Do działalności rolniczej prowadzonej przez gospodarstwo rolne zalicza się:
Jaką grupę obejmują gospodarstwa rolne prowadzone przez osoby fizyczne, czyli gospodarstwa indywidualne?
Jakie gospodarstwa rolne obejmują gospodarstwa prowadzone przez osoby prawne lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej?
Są to gospodarstwo rolne prowadzone przez osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej, którego podstawowa działalność jest zaliczana według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) do sekcji A, dział 01, grupy: 01.1, 01.2, 01.3, 01.4, 01.5, 01.6, klasa 01.61 – działalność usługowa wspomagająca produkcję roślinną (utrzymywanie gruntów w dobrej kulturze rolnej przy zachowaniu wymogów ochrony środowiska), a także niezależnie od zaklasyfikowania działalności podstawowej, gdy w gruntach użytkowanych przez jednostkę powierzchnia użytków rolnych przekracza 1 ha lub prowadzony jest chów/hodowla zwierząt gospodarskich.
Spisowi podlegają również gospodarstwa rolne nietowarowe (tj. nie prowadzące sprzedaży wytworzonych produktów rolnych i zwierząt gospodarskich), czyli takie, które produkują wyłącznie na samozaopatrzenie gospodarstwa domowego lub których działalność rolnicza ogranicza się tylko i wyłącznie do utrzymywania gruntów rolnych, już niewykorzystywanych do celów produkcyjnych, w dobrej kulturze rolnej.
Kto powinien udzielić odpowiedzi na pytania spisowe?
Gospodarstwa rolne spisujemy u ich użytkowników, a nie u właścicieli. Oznacza to, że jeżeli właściciel gospodarstwa wydzierżawił je w całości innej osobie i w dniu 1 czerwca 2020 r. ta osoba była użytkownikiem tego gospodarstwa, to powinno być ono spisane u użytkownika. Spisem nie są objęci właściciele gruntów nie prowadzący działalności rolniczej.
Kim jest użytkownik gospodarstwa rolnego?
Za użytkownika gospodarstwa rolnego uważa się osobę fizyczną, osobę prawną oraz jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej, faktycznie użytkującą gospodarstwo rolne (tj. na której rachunek i w której imieniu gospodarstwo jest prowadzone i która jest odpowiedzialna za gospodarstwo prawnie i ekonomicznie), niezależnie od tego, czy jest właścicielem, dzierżawcą tego gospodarstwa czy też użytkuje je z innego tytułu i niezależnie od tego, czy grunty wchodzące w skład gospodarstwa rolnego są położone na terenie jednej czy kilku gmin.
Za osobę kierującą gospodarstwem rolnym uważa się pełnoletnią osobę fizyczną upoważnioną przez właściciela/użytkownika gospodarstwa rolnego do podejmowania oraz nadzorowania lub wykonywania decyzji bezpośrednio związanych z procesami produkcyjnymi.
Użytkownik gospodarstwa indywidualnego jest na ogół jednocześnie osobą kierującą tym gospodarstwem. Jeśli tak nie jest, użytkownik powinien poprosić osobę kierującą o wypełnienie formularza lub skierować rachmistrza do osoby kierującej, bo ta, z racji pełnionych obowiązków, zna gospodarstwo najlepiej.
W razie nieobecności osoby kierującej, wywiadu może udzielić użytkownik, a w przypadku gdy jest to również niemożliwe, pełnoletnia osoba z jego gospodarstwa domowego najlepiej orientująca się w sprawach gospodarstwa rolnego.
W terminie od 1 września do 30 listopada 2020 roku na terenie całego kraju odbędzie się Powszechny Spis Rolny. Udział w spisie jest obowiązkowy.
Spis to badanie statystyczne, które dostarcza informacji o gospodarstwach rolnych w kraju. Zgromadzone dane wykorzystywane są w procesie ulepszania polityki rolnej. Dzięki temu można efektywnie planować pojawiające się trendy hodowli zwierząt gospodarskich, struktury zasiewów upraw rolnych oraz politykę żywnościową.
Według stanu na dzień 1 czerwca 2020 r. rolnicy powinni przygotować się na pytania z zakresu:
- osób kierujących gospodarstwem rolnym,
- położenia gospodarstwa na obszarach o ograniczeniach naturalnych,
- typu własności użytków rolnych,
- produkcji ekologiczna,
- rodzaju użytkowanych gruntów,
- powierzchni zasiewów według upraw,
- powierzchni nawadniana,
- zużycia nawozów mineralnych i organicznych,
- rodzaju budynków gospodarskich,
- pogłowia zwierząt gospodarskich według grup wiekowo-użytkowych,
- liczby maszyn i urządzeń w gospodarstwie rolnym,
- wkładu pracy w gospodarstwo rolne użytkownika i członków jego gospodarstwa domowego oraz pracowników najemnych.
Kto jest objęty spisem rolnym?
Spis będzie prowadzony w gospodarstwach indywidualnych oraz w gospodarstwach rolnych osób prawnych i jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej. W przypadku gospodarstw rolnych osób fizycznych (gospodarstwa indywidualne) spisem rolnym zostaną objęte wszystkie gospodarstwa rolne o powierzchni 1 ha użytków rolnych i więcej, a także gospodarstwa o powierzchni poniżej 1 ha użytków rolnych prowadzące działy specjalne produkcji rolnej.
Podstawową metodą realizacji spisu powszechnego jest samospis internetowy – każdy rolnik może dokonać spisu we własnym domu, na własnym urządzeniu mającym połączenie z internetem, za pośrednictwem interaktywnej aplikacji dostępnej na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego.
Uzupełniającą metodą ma być wywiad telefoniczny albo wywiad bezpośredni (przeprowadzany przez rachmistrza terenowego). Rolnicy nie posiadający dostępu do Internetu będą mieli możliwość dokonania spisu w lokalu gminnego biura spisowego, który znajduje się w budynku Urzędu Gminy I piętro pok. Nr 8. Ostatnia forma to spisanie się
z udziałem rachmistrza terenowego wybranego podczas naborów zorganizowanych przez Gminnego Komisarza Spisowego - Wójta Gminy Tymbark.
Tymbark, dnia 15 czerwca 2020 r.
Wójt Gminy Tymbark – Gminny Komisarz Spisowy
ogłasza nabór na rachmistrzów terenowych w Gminie Tymbark
w powszechnym spisie rolnym w 2020 r.
Na podstawie art. 19, ust. 1, pkt 4 oraz art. 20, ust 1, 2 i 3 ustawy z dnia 31 lipca 2019 r. o powszechnym spisie rolnym w 2020 r. (Dz. U. z 2019 r. poz. 1728) informuję o otwartym i konkurencyjnym naborze kandydatów na rachmistrzów terenowych do prac spisowych na terenie Gminy Tymbark, w ramach powszechnego spisu rolnego w 2020 r.
Spis zostanie przeprowadzony w terminie od 1 września do 30 listopada 2020 r.
Ogłoszenie o naborze zostaje umieszczone na tablicy ogłoszeń Urzędu Gminy w Tymbarku oraz opublikowane na stronie internetowej Gminy Tymbark i Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Gminy w Tymbarku.
Informacja dotycząca naboru zostaje podana do publicznej wiadomości w terminie od 15 czerwca do 8 lipca 2020 roku.
Kandydat na rachmistrza terenowego winien spełniać następujące warunki:
1. Być pełnoletnim;
2. Być zamieszkałym na terenie gminy Tymbark;
3. Posiadać co najmniej wykształcenie średnie;
4. Posługiwać się językiem polskim w mowie i piśmie;
5. Nie być skazanym za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.
Oświadczenie o spełnieniu wymagania o którym mowa w pkt 5 kandydat na rachmistrza terenowego składa pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. Kandydat na rachmistrza terenowego, składając oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”. Klauzula ta zastępuje pouczenie o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.
Ważne informacje dla składających oferty:
UWAGA: jeśli wszyscy kandydaci uzyskają pozytywny wynik z egzaminu, umowa będzie podpisana z kandydatami, którzy uzyskają najlepszy wynik, a pozostali kandydaci zostaną wpisani na listę rachmistrzów rezerwowych.
Oferta na rachmistrza terenowego winna zawierać:
Składanie ofert:
/-/ Paweł Ptaszek
Wójt Gminy Tymbark - Gminny Komisarz Spisowy
POWSZECHNY SPIS ROLNY PSR 2020 #liczysięrolnictwo
W terminie od 1 września do 30 listopada 2020 r., według stanu na dzień 1 czerwca 2020 r., na terenie całego kraju odbędzie się Powszechny Spis Rolny PSR 2020. Udział w spisie rolnym jest obowiązkowy.
Spis rolny jest jedynym badaniem statystycznym dostarczającym szerokiego zakresu informacji o gospodarstwach rolnych na wszystkich szczeblach podziału terytorialnego kraju. Dane ze spisu są wykorzystywane do oceny zastosowanych i kreowania nowych narzędzi Wspólnej Polityki Rolnej.
Podstawowe cele Powszechnego Spisu Rolnego:
Jakie pytania usłyszą rolnicy w trakcie spisu?
Dokładny zakres informacji zbieranych w PSR 2020 dostępny jest w załączniku nr 2 do ustawy z dnia 31 lipca 2019 r. o powszechnym spisie rolnym w 2020 r. (Dz.U. poz. 1728).
W spisie rolnym będą zbierane dane, dotyczące m.in.:
Kto podlega spisowi rolnemu?
Spis będzie prowadzony w gospodarstwach indywidualnych oraz w gospodarstwach rolnych osób prawnych i jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej. W przypadku gospodarstw rolnych osób fizycznych (gospodarstwa indywidualne) spisem rolnym zostaną objęte wszystkie gospodarstwa rolne o powierzchni 1 ha użytków rolnych i więcej, a także gospodarstwa o powierzchni poniżej 1 ha użytków rolnych prowadzące działy specjalne produkcji rolnej lub produkcję rolną o następującej skali:
Ogrody działkowe nie spełniają powyższych kryteriów, więc nie będą objęte spisem rolnym.
W jakiej formie zostanie przeprowadzony spis rolny?
Podstawową metodą realizacji spisu powszechnego będzie samospis internetowy – każdy rolnik będzie mógł dokonać spisu we własnym domu, na własnym urządzeniu mającym połączenie z Internetem, za pośrednictwem interaktywnej aplikacji dostępnej na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego. Uzupełniającą metodą udziału w spisie będzie wywiad telefoniczny (przeprowadzany przez rachmistrza telefonicznego) oraz wywiad bezpośredni (przeprowadzany przez rachmistrza terenowego, który odwiedzi gospodarstwo rolne pod warunkiem, że pozwoli na to sytuacja epidemiologiczna w kraju). Rolnicy nie posiadający w domu dostępu do Internetu będą mieli zapewniony dostęp do pomieszczeń wyposażonych w sprzęt komputerowy z dostępem do Internetu w lokalu gminnego biura spisowego.
Bezpieczeństwo danych:
Spisy, tak jak wszystkie prowadzone przez GUS badania statystyczne, realizowane są z zachowaniem wysokich standardów bezpieczeństwa, w oparciu o nowoczesne techniki teleinformatyczne. Narzędzia oraz procedury w zakresie bezpieczeństwa stosowane przez statystykę publiczną spełniają najwyższe standardy i zapewniają pełną ochronę gromadzonych informacji.
Osoby wykonujące prace spisowe są obowiązane do przestrzegania tajemnicy statystycznej. Przed przystąpieniem do pracy rachmistrzowie są pouczani o istocie tajemnicy statystycznej i sankcjach za jej niedotrzymanie. Następnie na ręce właściwego komisarza spisowego składają pisemne przyrzeczenie następującej treści: „Przyrzekam, że będę wykonywać swoje prace na rzecz statystyki publicznej z całą rzetelnością, zgodnie z etyką zawodową statystyka, a poznane w czasie ich wykonywania dane jednostkowe zachowam w tajemnicy wobec osób trzecich.”
Dane pozyskane podczas spisów mogą być wykorzystywane wyłącznie do opracowań, zestawień
i analiz statystycznych oraz do aktualizacji operatów do badań statystycznych prowadzonych przez służby statystyki publicznej.
Udostępnianie lub wykorzystywanie danych uzyskanych w spisach dla innych niż podane celów jest zabronione, pod rygorem odpowiedzialności karnej.
Organizacja prac spisowych w gminach:
W gminie (mieście) pracami spisowymi kieruje wójt, burmistrz, prezydent miasta – jako gminny komisarz spisowy. Zastępcą gminnego komisarza spisowego jest osoba wyznaczona przez gminnego komisarza spisowego. Gmina (miasto) organizuje m.in. nabór kandydatów na rachmistrzów terenowych.
Naboru kandydatów dokonuje się spośród osób:
Kandydaci na rachmistrzów przejdą szkolenie, które zakończy się egzaminem. Osoby, które odpowiedzą dobrze na co najmniej 60 proc. pytań, zostaną wpisane na listę kandydatów na rachmistrzów terenowych prowadzoną przez gminnego komisarza spisowego. Miejsce na liście zależy od liczby punktów z egzaminu - im więcej, tym lepiej. Rachmistrza terenowego powoła zastępca właściwego wojewódzkiego komisarza spisowego, czyli Dyrektor Urzędu Statystycznego spośród osób z najwyższą liczbą punktów z egzaminu.
Wynagrodzenie rachmistrza terenowego będzie iloczynem stawki 37 zł brutto i liczby przeprowadzonych bezpośrednich wywiadów z użytkownikiem gospodarstwa rolnego.
Kontakt:
Bieżące informacje o spisie rolnym dostępne są na stronie internetowej: https://spisrolny.gov.pl/.
Wojewódzkie Biuro Spisowe w Urzędzie Statystycznym w Krakowie
ul. Kazimierza Wyki 3
31-223 Kraków
Tel.: +48 12 42 02 050
e-mail: sekretariatuskrk@stat.gov.pl
Prosimy wszystkich rolników o przekazywanie informacji o spisie rolnym.
Spiszmy się, jak na rolników przystało!
Wykonanie:ESC SA - Aplikacje i strony internetowe