Wieloletnia tradycja gry w hokeja w naszej gminie, sięgająca lat 60. ubiegłego wieku ma swoją kontynuację od sezonu 2014/2015, za sprawą rozpoczęcia działalności Tymbarskiego Klubu Hokejowego „Harnasie” Tymbark. Obecnie drużyna liczy 15 zawodników-seniorów oraz tworzy od tego sezonu grupę żaków U15.
Początki TKH „Harnasie” Tymbark
Klub powstał z inicjatywy pana Wojciecha Kronenbergera,, który obecnie pełni funkcję prezesa. Jak wspomina, utworzenie sekcji hokejowej rodziło mnóstwo wyzwań.
Początki były oczywiście trudne, ponieważ jest to dyscyplina sportu wymagająca zarówno dobrych umiejętności jazdy na łyżwach, jak i wiążąca się ze sporymi wydatkami na wyposażenie sprzętowe. W ciągu tych lat rotacja w klubie była spora; nie wszyscy podołali wymaganiom kondycyjnym jak i urazom, z jakim wiąże się hokej na lodzie, ale na dzień dzisiejszy udało nam się uformować stały trzon najwytrwalszych, co nie oznacza, że na tym poprzestajemy.
Z roku na rok staramy się rozwijać sprzętowo (...) oraz doskonalimy swoje umiejętności w grze.
Zawodnicy trenują na lodowisku w Tymbarku od 2 do 3 miesięcy w roku. W pozostałym okresie korzystają z innych dostępnych lodowisk w Małopolsce: w Krynicy, Czarnym Dunajcu, Gorlicach, Nowym Targu i Bochni.
Jako ciekawostkę nadmienię, iż w poprzednim sezonie ze względu na brak lodowiska w Tymbarku, czterech z naszych zawodników zostało wypożyczonych do KH Sandecja. Byli to Paweł Jurek, Tomasz Olejarz, Dawid Kronenberger i Sebastian Butwina- dodaje prezes klubu, pan Wojciech Kronenberger. Na chwilę obecną TKH „Harnasie” Tymbark zrzesza 15 zawodników-seniorów, a wśród nich są:
Liszok Jacek
Jurek Paweł - bramkarz
Moskal Mikołaj
Moskal Gabriel
Moskal Jakub
Olejarz Tomasz
Kronenberger Dawid
Kronenberger Wojciech
Butwina Sebastian
Ogórek Krzysztof
Żwirski Jerzy
Grzeszczak Roman
Dudek Jakub
Sipak Mirosław
Filipiak Witold
Hokej w latach 60.
Prekursorem hokeja w Tymbarku był pan Andrzej Sipak, człowiek, który w dużej mierze przyczynił się do rozwoju kultury sportowej na terenie naszej gminy. To dzięki jego inicjatywie na tymbarskim lodowisku miały miejsce wszelkie wydarzenia hokejowe.
Wśród nich należy wymienić:
mecz towarzyski drużyn ligowych Cracovia Kraków – Podhale Nowy Targ (`69),
zgrupowania dla zawodników w Nowym Targu (`70/71),
mecze sparingowe z juniorami z Podhala Nowy Targ (`72/73).
Warto dodać, że zawodnicy z Cracovii i Podhala Nowy Targ po słynnym meczu towarzyskim z 1969 roku, zostawili część swojego sprzętu hokejowego, który przez długie lata służył członkom tymbarskiej sekcji.
Pokolenie lat ‘74 -‘83
W kolejnych latach nie brakowało chętnych w sekcji hokejowej. Warto wspomnieć, że w tamtych czasach utrzymaniem lodowiska zajmowali się m.in. zawodnicy. Do ich obowiązków należało polewanie tafli oraz odśnieżanie na użytek ogólny. Dzięki temu w weekendy zawodnicy rozgrywali mecze sparingowe między sobą i doskonalili swoje umiejętności.
Wówczas lodowisko służyło za boisko do hokeja, miało odpowiednie wymiary, a członkowie sekcji dbali o odpowiednie oznaczenia linii.
Jedną z najciekawszych anegdotek, wspominanych przez zawodników z lat ‘74-’83 było pozyskanie kijów hokejowych marki „Smoleń”. Panu Andrzejowi Sipakowi udało się dotrzeć do jedynego w tym czasie producenta kijów – Bronisława Smolenia z Męciny. Wówczas jego firma zaopatrywała całą 1 ligę hokejową, a na pamiętnych mistrzostwach świata w Katowicach z 1976 roku, w których Polska wygrała z ZSRR 6:4, cała nasza reprezentacja grała kijami Smolenia.
Powrót do korzeni
Obecnie klub hokejowy TKH „Harnasie” Tymbark rozwija, się, a poszczególni zawodnicy podejmują się dodatkowych szkoleń, aby móc poszerzać swój skład o sekcję młodzieżową.
Sekcje hokejowe na przestrzeni lat
Wśród pierwszych zawodników należy wymienić:
Sipaka Andrzeja w funkcji trenera,
Puchałę Juliana – bramkarz,
Romanowskiego Wacława,
Wykurza Ryszarda,
Petranowicza Stanisława,
Nowackiego Michała,
Wątrobę Antoniego,
Surdziela Jana,
Smotra Jerzego – bramkarz.