XIII edycja akcji Odkryj Beskid Wyspowy 2022
PODSUMOWANIE
W XIII edycji akcji Odkryj Beskid Wyspowy organizowanej przez Forum Gmin Beskidu Wyspowego (20 Gmin z Małopolski) w 2022 roku przygotowano 18 wędrówek po najciekawszych szlakach Głównego Szlaku Beskidu Wyspowego „Beskidzkie Wyspy”, w których łącznie wzięło udział ponad 12500 turystów z Polski i zagranicy.
Wędrówki rozpoczęliśmy od Urbaniej Góry 5 czerwca 2022 roku i kolejno zdobywano Ostrą, Modyń, Kiczorę Kamienicką, Luboń Wieli, Grodzisko, Kamionną Ćwilin, Łyżkę, Kostrzę, Szczebel, Jaworz, Potaczkową, Łopień, Mogielicę, Patryję, Miejską Górę i zakończenie na Lubogoszczy.
Uczestnicy tegorocznego wędrowania po Beskidzie Wyspowym przemierzyli 288 km Głównym Szlakiem Beskidu Wyspowego oraz szlakiem 102 Wysp Beskidu Wyspowego osiągając wysokość przewyższającą prawie dwukrotnie Mount Everesttj. 15740 m n.p.m.
Turyści, którzy przeszli wszystkie zaplanowane trasy otrzymali na Lubogoszczy pamiątkowe Złote Rysie 2022.
Najmłodszymi uczestnikami wędrówek rodzinnych byli 2-miesięczny turysta na Urbaniej Górze oraz 3-miesięczni turyści na Modyni i Szczeblu.
Najstarszymi wędrowcami byli 95-letni zdobywca Modyni, 87-letni zdobywca Potaczkowej oraz 86-letni zdobywca Mogielicy.
Z najdalszych zakątków świata na Beskidzkie Wyspy przybyli turyści z Peru, Japonii, Filipin, USA, Kanady, a z Polski z Gdyni, Wejherowa i Szczecina.
W miesiącu czerwcu , lipcu i sierpniu 2022 roku w 10 miejscowościach Beskidu Wyspowego (Dobra, Żegocina, Wiśniowa, Kamienica, Tenczyn, Rabka-Zdrój, Stara Wieś, Przyszowa, Mszana Górna, Limanowa) odbył się IX Festiwal Kultury Beskidu Wyspowego "Beskidzkie Rytmy i Smaki", na którym zaprezentowano kulturę, tradycje, zwyczaje i sztukę górali Zagórzan, Kliszczaków, Białych Górali, Lachów i Podhalan. Na festiwalu wystąpiło ponad 900 artystów z 35 zespołów, kapel i orkiestr, a 26 Kół Gospodyń Wiejskich przygotowało regionalne potrawy i wypieki.
W dniu 2 października 2022 w Dobrej na podsumowanie wydarzeń kulturalnych akcji „Odkryj Beskid Wyspowy” odbył XI Festiwal Zespołów Regionalnych Beskidu Wyspowego "Beskidzka Podkówecka" zorganizowany przez Gminę Dobrą i Gminny Ośrodek Kultury w Dobrej. Na scenie w Dobrej zaprezentowało się 475 artystów z 13 zespołów regionalnych z Gmin Beskidu Wyspowego. Było to wielkie święto tańca, muzyki, śpiewu i kultury Beskidu Wyspowego.
W ramach tegorocznej akcji wydano nową mapę Beskidu Wyspowego w nakładzie 40 tysięcy.
Tegoroczną akcję wsparło Województwo Małopolski w ramach projektu „Małopolska Gościnna” przygotowanego przez Fundację Rozwoju Regionu Rabka W Rabce Zdrój.
Pełny serwis informacyjny o Beskidzie Wyspowym turyści znajdą na stronie www.odkryjbeskidwyspowy.pl orazwww.facebook.com/odkryjbeskidwyspowy