Spisske Vlachy (Słowacja)

Spisske Vlachy (Słowacja)Spisske Vlachy to gmina leżąca w południowo-wschodniej części Doliny Hornad. Miasteczko, będące siedzibą władz samorządowych mieści się na wysokości 389 m n.p.m.

Rejon miasta od X wieku do I połowy XI w. znajdował się w granicach Polski. Później, w II połowie XI wieku obszar ten zajęli Węgrzy. Miejscowość ta wzmiankowana jest po raz pierwszy w 1243 w dokumencie króla węgierskiego Beli IV. Nazwa miejscowości związana jest z działalnością Walonów z pogranicza Belgii i Francji, a nie jak często mylnie się sądzi Wołochów. Aktualnie obszar gminy to 181 ha, który zamieszkuje ok. 3 250 os.

Centrum miasteczka posiada bardzo interesującą architekturę, która przypomina najstarsze czasy. Wiele zabytków oraz atrakcyjne usytuowanie sprawiają, że Spisske Vlachy są często odwiedzane przez turystów zarówno w sezonie letnim jak i zimowym. Nieopodal miasteczka znajduje się jeden z największych zamków średniowiecznych w środkowej Europie - Spissky Hrad, który jest udostępniony do zwiedzania. Warto zobaczyć także: Kościół św. Jana, pierwotnie romański, odnowiony w 1434 w stylu gotyckim, w środku znajduje się XV-wieczna chrzcielnica oraz krucyfiks z pracowni Mistrza Pawła w Lewoczy czy barokowy słup maryjny z 1728.

W roku 2003 Spisske Vlachy  obchodziły 760. rocznicę swego powstania. Umowa o współpracy partnerskiej z Gminą Tymbark podpisano w roku  2001.