Brachstedt (Niemcy)

Brachstedt (Niemcy)


Gmina Brachstedt, z przyległymi miejscowościami Hohen i Wurp, leży w południowej części powiatu Saalkreis (kraj związkowy: Sachsen-Anhalt). Brachstedt oddalone jest 10 km od uniwersyteckiego miasta Halle. Jest to jedna z najstarszych miejscowości tego regionu. Historia Brachstedt sięga roku 952, kiedy to po raz pierwszy nazwa ta została wymieniona w dokumentach. Liczne znaleziska i dowody na zamieszkanie tego obszaru sięgają jednak IV w.

W roku 2002 Brachstedt obchodziło uroczyście 1050 rocznicę swego powstania. Miasto liczy obecnie ok. 1000 mieszkańców. Znajduje się tu ok. 30 prywatnych zakładów (małych firm, często rodzinnych), które zapewniają ponad 300 miejsc pracy. Na szczególna uwagę zasługują prężnie działające zakłady stolarskie, malarskie, mechaniki samochodowej, ślusarskie, mięsne, ogrodnicze. W miejscowości Brachstedt znajdują się pensjonaty, oferujące przybyłym gościom noclegi oraz  restauracje.

Gmina Brachstedt może poszczycić się długą tradycją prężnie działających stowarzyszeń, skupiających ludzi o różnych zainteresowaniach. Do prężnie działających należą: Stowarzyszenie hodowców drobiu, Stowarzyszenie miłośników miejscowości Brachstedt czy Stowarzyszenie ogrodników.

W Brachstedt działa klub sportowy, gdzie młodzież może w ciekawy sposób spędzić czas wolny. Jest tu boisko sportowe, gdzie często odbywają się mecze. Godnym zobaczenia jest kościół St. Michael, którego początki sięgają XIII w., z przepięknym średniowiecznym ołtarzem (umowa podpisana w 1999 r.)