Dzięki współpracy z Małopolskim Centrum Nauki Cogiteon uczniowie gminnych szkół podstawowych, w piątek 20 stycznia br., na Hali Sportowej w Tymbarku wzięli udział w  MOBILNYM PROJEKCIE EDUKACYJNYM NAUKOWIEJ – pierwszym tego rodzaju przedsięwzięciu w ofercie Cogiteonu. Jest to Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego utworzona w 2017 roku.


Zespół animatorów Cogiteonu zorganizował pokazy naukowe i warsztaty. Dotyczyły one zjawisk dziejących się wokół nas: w kontekście nauk o Ziemi, fizycznych, chemicznych oraz technicznych. Dzięki niestandardowej narracji pokazy były wyjątkowym doświadczeniem dla uczniów Gminy Tymbark, które przyczyniły się do wyrównywania szans edukacyjnych dzieci i młodzieży. Uczniowie wzięli udział w czterech pokazach (grupy do 120 uczniów).


Opis pokazu „Coś wisi w powietrzu” dla klas 2-8 szkół podstawowych:

Zazwyczaj, kiedy zaglądamy do pustego pudełka mówimy, że jest puste. Czy rzeczywiście tak jest? Czy jeśli czegoś nie widać to znaczy, że tego nie ma? Nie! Cały czas poruszamy się w mieszaninie, której nie widać, która przez nas przepływa, porusza się, może przybierać kształt, a nawet niszczyć duże obiekty! O czym mowa? Oczywiście o powietrzu! A skoro jest mieszaniną, to znaczy, że zawiera kilka składników. Co takiego wisi w powietrzu, skąd się bierze i jaki ma wpływ na nas i na nasze otoczenie?