Na zakończenie lata, w minionym tygodniu mieszkańcy Tymbarku aktywnie spędzali czas na terenie Beskidu Niskiego. Dobra pogoda sprzyjała odkrywaniu najpiękniejszych miejsc Bieszczad.


Miasto Sanok było pierwszym punktem wycieczki, w tutejszym renesansowym zamku zachwyciła wszystkich kolekcja sztuki cerkiewnej z terenu Podkarpacia, gdzie najstarsze ikony pochodzą z XV i XVI wieku. Na uwagę zasługuje również Galeria Zbigniewa Beksińskiego, która zgromadziła największą kolekcję prac artysty. Spacerując przez miasto można odpocząć na ławeczce wojaka Szwejka.

Kierując się w kierunku Soliny warto zobaczyć Leski kamień, wysoki ułom skalny o długości 220 metrów, o którym wspominał w swojej twórczości Aleksander Fredro. Największą atrakcją tego dnia był przejazd kolejką gondolową ponad solińską zaporą i podziwianie z wieży widokowej pięknych górskich panoram. Przyjemnym relaksem był również rejs statkiem po Jeziorze Solińskim oraz spacer po zaporze.

Drugiego dnia zwiedzanie rozpoczęło się od cerkwi w Równi, pochodzącej z XVIII w.m,zbudowanej w stylu bojkowskim. Kalwaria Pacławska była ostatnią atrakcją wyjazdu. Zwiedzając bazylikę mieliśmy okazję uczestniczyć w pierwszych ślubach zakonnych nowicjuszy Braci Mniejszych Franciszkanów. Na terenie kalwarii znajduje się wieża widokowa, z której można zobaczyć kaplice z dróżkami, okoliczne miejscowości oraz piękne bieszczadzkie góry.

Organizatorem wyjazdu był tymbarska biblioteka. Rejs statkiem do uczestników ufundowała Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Gminy Tymbark, przy organizacji wyjazdu korzystaliśmy z pomocy Marka Golonki, za co dziękujemy.