Uczniowie NSP w Piekiełku w ramach projektu historycznego Dzieci Kapitana Nemo przybliżyli całej społeczności szkolnej i lokalnej historię wybitnego społecznika inż. Józefa Marka założyciela Podhalańskiej Spółdzielni Owocarskiej w Tymbarku w 1934 roku, człowieka Wielkiego serca twórcy tradycji sadowniczej na limanowszczyźnie.


Projekt był realizowany w formie warsztatów kulinarnych, zajęć tematycznych, w czasie których malowali portrety, wykonywali plakaty, dekorację, prezentacje multimedialne i teledysk poświęcone sylwetce bohatera.

Klasy I-III portret Józefa Marka;

Kl. IV-VI plakat

Kl. VII-VIII prezentacje multimedialne i teledysk>


Podsumowanie działań, efektów wspólnej pracy projektowej miało miejsce 27.10.2022 roku według szczegółowo opracowanego harmonogramu.

Na początek warsztaty kulinarne pod kierunkiem pani Jolanty Giza. Motywem przewodnim warsztatów było jabłko. Uczniowie pracowali. Grupa klasy młodsze przygotowywały kompot z jabłek w słoiczkach, które mogły zabrać do domu. Klasy 4 8 piekły babeczki z jabłkiem, aronią i miętą oraz przygotowały galaretki owocowe. Na zakończenie obchodów odbyła się degustacja.

W Sali gimnastycznej została przygotowana wystawa portretów, plakatów Józefa Marka.

Społeczność szkolna wysłuchała wierszy/rymowanek obejrzała prezentacje i teledysk przygotowane przez uczniów.

Zostały przyznane dyplomy i atrakcyjne nagrody w każdej kategorii. Uczestnicy projektu otrzymali również sadzonki jabłoni, które zasadzą we własnym sadzie.


Takie drzewko zostało również zasadzone na terenie przyszkolnym przez potomków Józefa Marka związanych z naszą szkołą.

Zwieńczenie I Obchodów było złożenie kwiatów na grobie Józefa Marka z udziałem pocztu sztandarowego.

Bardzo dziękujemy całej społeczności szkolnej za zaangażowanie, a szczególnie pani Jolancie Gizie, wiceprezes SRWPiO Elżbiecie Golonka.

Bez wątpienia osoba inż. Józefa Marka ze wszech miar godna jest upamiętnienia i naśladowania. Dlatego starajmy się, by postać ta ożyła w naszej pamięci i pozostała w niej na zawsze.


Nasze działania projektowe zostały udokumentowane w postaci zdjęć, prezentacji multimedialnych, teledysku, zbioru wierszy, rymowanek w galerii poniżej i w załącznikach. Zachęcamy do obejrzenia.


Koordynatorzy projektu:

Agnieszka Stokłosa-Surdziel

Ewa Mrózek