Taktyka działań ratowniczo – gaśniczych podczas pożarów lasów. Udzielanie pomocy poszkodowanym podczas wypadków przy prowadzeniu wycinki drzew - to temat ćwiczeń gminnych jednostek ratowniczych Gminy Tymbark w ramach zarządzania kryzysowego przeprowadzonych na osiedlu Zarąbki w miejscowości Zawadka w dniu 1 października 2022 roku.


O godz. 09:00 SKKP w Limanowej przyjmuje zgłoszenie w postaci formatki z WCPR następującej treści: W TRAKCIE WYCINKI DRZEW W MASYWIE LEŚNYM (OKOLICE OSIEDLA ZARĄBKI – ZAWADKA) DOSZŁO DO PRZYGNIECENIA MĘŻCZYZNY PRZEZ SPADAJĄCE DRZEWO.  W WYNIKU ZDARZENIA DOCHODZI TAKŻE DO POŻARU LASU KTÓRY ZAGRAŻA POBLISKIM ZABUDOWANIOM.


Pierwszym założeniem ćwiczeń było zabezpieczenie miejsca zdarzenia, lokalizacja poszkodowanych oraz określenie sposobu ich ewakuacji przy pomocy dostępnego na miejscu zdarzenia sprzętu. Kolejnym etapem ćwiczeń była obrona pobliskich zabudowań oraz lokalizacja pożaru.

W działaniach udział wzięło sześć zastępów ratowniczych z OSP Tymbark, Podłopień, Piekiełko i Zawadka W ćwiczeniu udział wzięli również przedstawiciele Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.


Założenia i schemat ćwiczeń opracował mł. bryg. Tomasz Kaptur, naczelnik OSP Tymbark, który pełnił również funkcję kierownika ćwiczeń i obserwatora z ramienia Komendanta Powiatowego PSP w Limanowej. Pomoc w organizacji epizodów ćwiczeń udzieliła jednostka OSP w Zawadce.

Ćwiczenia zorganizowane w Tymbarku potwierdziły profesjonalne działanie druhów strażaków oraz bardzo dobre współdziałanie służb podczas prowadzenia akcji ratowniczo – gaśniczych.


W trakcie omawiania ćwiczeń wynikła potrzeba pilnego wybudowania zbiornika przeciw – pożarowego na tym osiedlu.

Wszystkim organizatorom i uczestnikom ćwiczenia za wkład i zaangażowanie oraz społeczną służbę na rzecz naszej lokalnej społeczności,  serdeczne podziękowania złożył wójt gminy Paweł Ptaszek, przewodniczący Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Na zakończenie  Panie z KGW w Zawadce przygotowały  dla wszystkich osób pyszny bigos.


Robert Nowak