Młodzież ze szkół podstawowych w Stróży i Skrzydlnej oraz przedstawiciele tymbarskiego Strzelca na rozpoczęcie XXVII Rajdu Górskiego Szlakiem Walk Legionów Polskich Na Ziemi Limanowskiej zapaliła znicze na grobach tymbarskich Legionistów na cmentarzu parafialnym w Tymbarku. Po oddaniu hołdu żołnierzom wyruszyła na trasę tegorocznego rajdu z Tymbarku do Słopnic Górnych, następnie przez Zaświercze do Tymbarku.


Przypomnijmy sylwetki naszych legionistów:

ppor. Jan Kordeczka, który w roku 1914 z grupą Strzelców (drużyniaków) z Tymbarku wyruszył do Krakowskich Oleandrów, aby walczyć o Niepodległość Ojczyzny. W szeregi Legionów Piłsudskiego wstąpił 4 września 1914 roku, gdzie przydzielony został do 3. pp. Legionów Polskich. Od lutego 1915 roku służył w Komendzie Sztabowej - w plutonie sztabowym Komendy II Brygady, przydzielonym następnie do 3. pp. Legionów Polskich.
5 lipca 1916 r. dostał się do niewoli rosyjskiej – notowany jako plutonowy. W roku 1918 został wykazany w 1. Polskim Legionie w Omsku (wschodnia Rosja) pod pseudonimem Płonczyński Stanisław, gdzie służył do sierpnia 1918 roku. W kwietniu 1919 roku wykazany w 2. Pułku Strzelców 3. Komp. 5 . Dywizji Syberyjskiej jako podporucznik.

W maju 1933 roku za pracę w dziele odzyskania niepodległości, został odznaczony przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Ignacego Mościckiego Krzyżem Niepodległości.

Podporucznik Jan Kordeczka do roku 1939 kilka razy organizował jednostkę tymbarskiego Strzelca, pełniąc w niej funkcję dowódcy.


Podchorąży Tadeusz Kopeć-Berdysz pochodzący prawdopodobnie z Nowego Sącza, uczestnik walk 2. i 4. P.P Legionów Polskich. Odznaczony Krzyżem Czwartaków. W kronice parafialnej jest wzmianka, że do Tymbarku przysłano chorążego, Polaka (w mundurze austriackim), który tu miał werbować i ćwiczyć ochotników.

Robert Nowak